
Самостални уметник јесте физичко лице које самостално, у виду занимања, обавља уметничку делатност и коме је репрезентативно удружење у култури утврдило статус лица које самостално обавља уметничку делатност у области културе.
У обављању делатности лице које ствара ауторска дела из области уметничке делатности или изводи уметничка и ауторска дела из области уметничке делатности, уз лично име, може да користи ознаку „самостални уметник“.
Да бисте постали самостални уметник / стручњак у култури за подручје књижевног стваралаштва, неопходно је да испуните следеће услове:
Самостални уметник
Ако сте књижевник (песник, приповедач, романсијер, есејиста, путописац, аутор међужанровских остварења – афористичар и друго):
Потребно је да имате:
две објављене књиге, или jедну објављену књига и књижевне текстове објављене у најмање три часописа, листа или сличним публикацијама, штампаним или електронским, од културног значаја, или да сте заступљени у: школској лектири или уџбеничкој литератури или најмање у једној објављеној антологији, избору или панорами националне или стране књижевности, или зборнику посвећеном тематски једном аутору или периоду националне или стране књижевности.
Ако сте драмски писац:
Потребно је да имате:
два изведена или објављена драмска дела, или jедно изведено или објављено драмско дело и три изведене радио драме.
Самостални уметници се пријављују квартално а можете нам се јавити у следећим роковима:
Обавеза пријаве пореза
Носилац статуса је дужан да код Пореске управе, на законом прописани начин и рок, на обрасцу ППД-СУ врши редовну годишњу пријаву за утврђивање аконтационе и коначне обавезе доприноса за обавезно социјално осигурање.
Самостални уметници подносе надлежној организационој јединици пореске управе пријаву са подацима и доказима о оствареним опорезивим приходима на које се плаћа порез на доходак грађана.
Уз пријаву исказују и основицу за аконтацију доприноса за коју се опредељују за текућу годину. Препорука: треба заокружити најнижу основицу јер се из буџета плаћају аконтације по тој основици.
Према Закону о доприносима за обавезно социјално осигурање (члан 58а, став 6), пријаве се подносе најкасније до 15. фебруара текуће године за претходну годину.
Пореској управи се подноси:
У случају да носилац статуса не поднесе пријаву пореза за претходну годину, ПУ неће бити у могућности да му изда коначно решење за претходну годину и аконтационо решење за текућу годину на којем се налази БОП, позив на број на који се уплаћују привремене тромесечне аконтације за наредну годину. Самим тим, доприноси неће бити уплаћени.